Skip to main content Skip to search

Sala weselna

]Jak się każdy z nas domyśla w czasie przygotowań do dnia ślubu oraz co za tym idzie wesela, Młoda para powinna zdecydować o wielu istotnych kwestiach, o tych prostych i o wielu trudniejszych sprawach. Najprawdopodobniej pierwszą, a zarazem najważniejszą decyzją, która przyszłemu małżeństwu zajmuje lwią część czasu, jest wybór właściwej sali weselnej na której po uroczystości kościelnej wszyscy wybiorą się bawić i świętować. W ostatnich latach, liczba sal weselnych na terenie naszego kraju wzrosła kilkakrotnie. W przeszłości pary młode nie miały tak dużego wyboru jak dziś. Aktualnie wybór sali sprawia problemy, która sala jest ładniejsza, a zarazem najbardziej odpowiada oczekiwaniom organizatorów wesela. Warto pamiętać, aby termin w wybranej sali zarezerwować odpowiednio wcześniej, ponieważ te najlepsze mogą być już zarezerwowane, tym samym sprawiając parze młodej dodatkowych problemów. Czym kierować się w  poszukiwaniu odpowiedniej sali? Zapraszam do dalszej części artykułu.

Wybór odpowiedniej sali weselnej?

Pierwszym bardzo ważnym elementem na który trzeba zwracać uwagę przy wyborze sali są proporcje wielkości sali do ilości zaproszonych gości, koszt wynajęcia, wygląd, lokalizacja sali weselnej, menu, obsługa, baza noclegowa. Nie jest łatwo wyszukać odpowiednią salę, która w 100%  przypadnie nam do gustu. W końcu to tak ważny element każdego, udanego wesela. Poniżej postaram się zaprezentować elementy, które w większym stopniu decydują o tym, dlaczego wybrać salę „A” a nie salę „B”

Wymiary sali weselnej

Zaczynając poszukiwania sali weselnej trzeba mieć na uwadze, liczbę osób, która będzie uczestniczyła w zabawie weselnej. Nie musimy dokładnie badać proporcji sali do liczby gości, a wystarczy nam jedynie przybliżona liczba. Dlaczego? Ponieważ chodzi bardziej o świadomość tego czy zaprosicie trzydziestu gości, czy może sto-trzydziestu. W tym momencie można zdecydować, czy dana sala, pomieści określoną liczbę osób, a może będzie Wam potrzebne dużo większy lokal. Z doświadczenia mogę zasugerować wybór ciut mniejszej sali niż za dużej. Dlaczego? Na mniejszej sali parkiet zapełniony gośćmi sprawia lepsze wrażenie, a to wpłynie lepiej na filmie, albo pamiątkowych zdjęciach z zabawy.  Wesele dla np. siedemdziesięciu osób w sali, przeznaczonej dla stu gości, nie będzie wyglądała zbyt efektownie.

Koszty wynajęcia sali weselnej

Kwestie finansowe zawsze budzą wiele emocji. Wielu przyszłych nowożeńców właśnie od wielkości kosztów jakie będą musieli ponieść uzależniają swoją decyzję o wynajęciu lub rezygnacji z tej czy innej sali weselnej. Chciałbym zasugerować, żeby przy kosztach wynajęcia sali nie brać pod uwagę jedynie samych kwot typu za np. tzw. „talerzyk”. Zainteresujcie się i warto się dowiedzieć o cenach zagwarantowanych typu:

  • dekoracje związane z salą (kwiaty, balony, świeczki itp.)
  • dodatkowe ciasta, słodycze dostępne dla gości
  • czy ponosi się opłatę za wniesienie własnego alkoholu
  • ile wynosi zaliczka
  • Czy w przypadku gdy liczba gości się zmniejszy można ubiegać się o mniejsze koszty
  • Czy parking jest płatny dodatkowo

Po przeanalizowaniu wszystkich plusów i minusów można dopiero zabierać się za podjęcie ostatecznej decyzji co do wyboru sali weselnej.

Kwestia lokalizacji sali weselnej

Jednym z najważniejszych informacji związanych z salą weselną jest jej lokalizacja. Czy waszym zdaniem centrum miasta jest bardziej atrakcyjne niż poza jego granicami, na obrzeżach, a może nawet zupełnie oddalone, np. typowa sala weselna z pięknym widokiem na jezioro, morze? Jedna i druga opcja ma swoje dobre i złe strony. Najlepiej skonsultować to z częścią gości których macie zamiar zaprosić. Jeśli wybierzecie miejsce położone z dala od kościoła, urzędu stanu cywilnego, powinniście uwzględnić w swoim budżecie ślubnym dodatkowe koszty wynajęcia jakiegoś transportu dla gości. Natomiast przy wyborze sali bliżej centrum, trzeba się liczyć z brakiem ładniejszych widoków.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]